MMA to jeden z najszybciej zdobywających popularność sportów walki. Do MMA trafia wielu zawodników innych sportów i sztuk walki, a ogromną popularnością cieszą się potyczki z udziałem celebrytów. W Akademii Holistycznej ta dyscyplina jest również od wielu lat obecna

Na treningi MMA może przyjść do nas każdy, niezależnie od wieku czy płci. Można trenować z chęcią startów turniejach, a można i dla czystej przyjemności. Nie odmówimy nikomu, kto poprzez tę dyscyplinę chciałby poprawić swoją sprawność i kondycję.

O tym, że każdy może spróbować MMA, niech świadczy to, że mamy u nas kilka duetów ojeciec–syn. Na treningach może zobaczyć obok siebie Rafał Kruka i jego syna Miłosza czy Andrzeja Walas i jego syna Bartosza. Każdy z nich postawił przed sobą nieco inny cel, ale to nie przeszkadza, aby spotkali się na jednej macie.

Trenerzy Brunon Sokołowski i Patryk Grzegorczyk dostosują trening do oczekiwań i możliwości trenujących.

Rafał i Miłosz, Andrzej i Bartosz

Ojcowie traktują zajęcia jako sposób na zachowanie sprawności czy utrzymanie wagi w ryzach, choć, jak przyznają, MMA okazało się pomocne w innych obszarach życia, w tym w życiu zawodowym. – MMA wzbudza duże zainteresowanie wśród ludzi biznesu, z którymi mam do czynienia. Wzmianka o tym, że uprawiam MMA, często pozwala przełamać pierwsze lody, nawiązać lepsze relacje – mówi Rafał Kruk, który prowadzi firmę Crow-Bet działającą w branży budowlanej.

Miłosz i Bartosz, czyli synowie, prezentują zgoła odmienne podejście do tematu, a to z racji wieku. Miłosz ma 16 lat i poważnie myśli o karierze zawodniczej. Bartosz, 8-latek, na razie traktuje MMA nieco jako zabawę, choć już systematyczności można mu pozazdrościć – nie lubi opuszczać treningów.

MMA dla zdrowia i przyjemności

Andrzej Walas ma zaliczony młodzieńczy epizod w jujitsu i po latach wrócił do uprawiania sportu, ale tym razem wybrał MMA. – W Akademii zacząłem od kalisteniki, ale potem spróbowałem MMA. Połączenie różnych stylów walki, zwinność zawodników i płynność ich ruchów jest fascynująca. Dziś z synem trenujemy dla przyjemności, ale też i dla zdrowia. W mojej pracy cały czas siedzę, głównie za kółkiem, a to spowodowało problemy z kręgosłupem – mówi.

Jego 8-letni syn Bartosz, uczeń podstawówki, na razie traktuje MMA w pewnym sensie „przyszłościowo”, ale jego systematyczność jest godna podziwu. – Kiedyś popłakał się, gdy z powodów zawodowych nie mogłem wziąć udziału w treningu. Bardzo rzadko opuszczamy treningi – dodaje Andrzej Walas.

Biznesmen i zawodnik

Z dwójki Rafał Kruk i Miłosz Kruk to ojciec trafił do Akademii Holistycznej jako pierwszy. – Wszedłem z ulicy. Robiłem wtedy dziesięć przysiadów i to był dla mnie problem, miałem nadwagę, paliłem papierosy. Wybór MMA był raczej przypadkowy, ale okazał się strzałem w dziesiątkę. MMA to królowa sztuk walki – jest widowiskowa, wszechstronna i modna – wyjaśnia Rafał Kruk.

Aspekt fizyczny w postaci lepszej sprawności, gibkości czy szybkości to jedno, ale jak każdy sport walki, także MMA wpływa pozytywnie na umysł. – W pięć minut od wejścia na matę zapomina się o całym świecie. Ja nie widzę dla siebie lepszego sposobu na relaks, a próbowałem różnych rzeczy. Na macie poznajemy siebie, swój charakter, własne granice bólu. Na treningu trzeba dać bardzo dużo z siebie – dodaje.

Miłosz Kruk ma w planach karierę zawodniczą i dlatego trenuje aż 5–6 razy tygodniowo. Mimo to udaje mu się pogodzić treningi z nauką. Może liczyć nie tylko na ojca, ale i resztę rodziny. – Żona kibicuje, choć przeżywa. Dziadkowie też kibicują – mówi ojciec.

Brunon Sokołowski wybrał MMA jako nową drogę dalszego rozwoju, nie rezygnując jednak z karate. – Dla mnie to nie jest odejście od karate. Uczę się innych dyscyplin, w tym MMA, aby być lepszym jako karateka, być bardziej wszechstronnym – wyjaśnia.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować MMA jako swojej nowej drogi, nowego sposobu na rekreację czy też w przyszłości zawalczyć o trofea na zawodach. Liczymy na to, że naszą sekcję MMA zasilą też przedstawicielki płci pięknej :).

Szczegóły o MMA w Akademii Holistycznej: >MMA Skarżysko-Kamienna<